whky tv and talk radio hickory, nc

 

 facebooktwitteryoutube

appleplay

High School Football

Friday night's schedule:

Non-conference:
Alexander Central vs. South Caldwell
Bunker Hill vs. Fred T. Foard
Draughn at Patton
East Burke at Freedom
Hibriten at West Caldwell
Hickory vs. Newton-Conover (1290 WHKY and whky.com)

Idle:
Bandys
Maiden
St. Stephens


2015 Regular Season Standings:

North Piedmont Conference Conference wins Loses Overall wins Loses
Lake Norman 0 0 2 0
Statesville 0 0 1 0
Mooresville 0 0 1 1
North Iredell 0 0 1 1
South Iredell 0 0 1 1
Alexander Central 0 0 0 1
North Lincoln 0 0 0 2
West Iredell 0 0 0 2

Northwestern Conference Conference wins Loses Overall wins Loses
St. Stephens 0 0 2 0
South Caldwell 0 0 2 0
Watauga 0 0 2 0
Fred T. Foard 0 0 1 1
Freedom 0 0 1 1
Hibriten 0 0 1 1
Hickory 0 0 0 2
Patton 0 0 0 2

South Mountain Athletic Conference Conference wins Loses Overall wins Loses
Crest 0 0 2 0
Kings Mountain 0 0 2 0
R-S Central 0 0 2 0
Shelby 0 0 2 0
Burns 0 0 1 1
Chase 0 0 1 1
Draughn 0 0 1 1
East Burke 0 0 1 1
East Rutherford 0 0 1 1

Southern District 7 Conference wins Loses Overall wins Loses
East Lincoln 0 0 2 0
Maiden 0 0 2 1
Lincolnton 0 0 1 1
Newton-Conover 0 0 1 1
West Caldwell 0 0 1 1
West Lincoln 0 0 1 1
Bandys 0 0 0 2
Bunker Hill 0 0 0 2

 


Last week's scores:

Non-conference:
Asheville: 35
Newton-Conover: 21

East Burke: 48
Patton: 20

Fred T. Foard: 14
Bandys: 7

Freedom: 61
Draughn: 0

Maiden: 36
Hibriten: 27

St. Stephens: 42
Bunker Hill: 16

South Caldwell: 14
West Caldwell: 0

South Iredell: 44
Hickory: 7

Idle:
Alexander Central


High school football schedule for the 2015 season for all 15 Hickory Metro schools, with conference affiliation in parentheses. Conference games noted with *

 

Alexander Central (North Piedmont)


August 21 at Watauga, L 42-20
August 28 - Open
September 4 vs. South Caldwell
September 11 at Bandys
September 18 vs. Ashe County
September 25 vs. South Iredell*
October 2 at North Iredell*
October 9 vs. North Lincoln*
October 16 at Lake Norman*
October 23 at Mooresville*
October 30 vs. Statesville*
November 6 at West Iredell*


Bandys (Southern District 7)


August 21 at South Caldwell, L 31-0
August 28 vs. Fred T. Foard, L 14-7
September 4 - Open
September 11 vs. Alexander Central
September 18 at St. Stephens
September 25 vs. East Lincoln*
October 2 at West Caldwell*
October 9 at Lincolnton*
October 16 vs. Maiden*
October 23 vs. Bunker Hill*
October 30 at West Lincoln*
November 6 vs. Newton-Conover*


Bunker Hill (Southern District 7)


August 21 vs. North Stanly, L 34-19
August 28 at St. Stephens, L 42-16
September 4 vs. Fred T Foard
September 11 at West Iredell
September 18 - Open
September 25 vs. Maiden*
October 2 vs. West Lincoln*
October 9 at East Lincoln*
October 16 vs. Lincolnton*
October 23 at Bandys*
October 30 at Newton-Conover*
November 6 vs. West Caldwell*


Draughn (South Mountain Athletic)


August 21 at West Lincoln, W 23-6
August 28 vs. Freedom, L 61-0
September 4 at Patton
September 11 at Crest*
September 18 vs. R-S Central*
September 25 at Chase*
October 2 vs. Kings Mountain* 
October 9 at East Burke*
October 16 vs. East Rutherford* 
October 23 at Burns*
October 30 vs. Shelby*
November 6 - Open


East Burke (South Mountain Athletic)


August 21 vs. Hibriten, L 33-32
August 28 vs. Patton, W 48-20
September 4 at Freedom
September 11 - Open
September 18 at East Rutherford*
September 25 vs. Burns*
October 2 at Shelby*
October 9 vs. Draughn*
October 16 at Crest*
October 23 vs R-S Central*
October 30 at Chase*
November 6 vs. Kings Mountain*


Fred T. Foard (Northwestern)


August 21 vs. Maiden, L 50-7
August 28 at Bandys, W 14-7
September 4 at Bunker Hill
September 11 vs. West Lincoln
September 18 - Open
September 25 at Freedom*
October 2 vs. Watauga* 
October 9 at Hibriten*
October 16 vs. Patton*
October 23 at Hickory*
October 30 vs. South Caldwell*
November 6 at St. Stephens*


Freedom (Northwestern)


August 21 vs. Shelby, L 40-28
August 28 at Draughn, W 61-0
September 4 vs. East Burke
September 11 at TC Roberson
September 18 - Open
September 25 vs. Fred T. Foard*
October 2 at Hickory* 
October 9 at Watauga* 
October 16 vs. South Caldwell*
October 23 vs. Hibriten*
October 30 at St. Stephens*
November 6 at Patton*


Hibriten (Northwestern)


August 21 at East Burke, W 33-32
August 28 vs. Maiden, L 36-27
September 4 at West Caldwell
September 11 at Ashe County
September 18 - Open
September 25 vs. South Caldwell*
October 2 at St. Stephens* 
October 9 vs. Fred T. Foard* 
October 16 at Watauga*
October 23 at Freedom*
October 30 vs. Patton*
November 6 vs. Hickory*


Hickory (Northwestern)


August 21 vs. Statesville, L 47-23
August 28 at South Iredell, L 44-6
September 4 vs. Newton-Conover
September 11 at Hunter Huss
September 18 - Open
September 25 at Patton*
October 2 vs. Freedom* 
October 9 vs. South Caldwell* 
October 16 at St. Stephens*
October 23 vs. Fred T. Foard*
October 30 at Watauga*
November 6 at Hibriten*


Maiden (Southern District 7)


August 21 at Fred T. Foard, W 50-7
August 28 at Hibriten, W 36-27
September 4 - Open
September 11 vs. St Stephens
September 18 at South Caldwell
September 25 at Bunker Hill*
October 2 vs. Newton-Conover*
October 9 at West Caldwell*
October 16 at Bandys*
October 23 vs. West Lincoln*
October 30 at East Lincoln*
November 6 vs. Lincolnton*


Newton-Conover (Southern District 7)


August 21 vs. Highland Tech, W 54-0
August 28 vs. Asheville, L 35-21
September 4 at Hickory
September 11 - Open
September 18 vs. Q Foundation
September 25 vs. West Caldwell*
October 2 at Maiden*
October 9 vs. West Lincoln* 
October 16 vs. East Lincoln*
October 23 at Lincolnton*
October 30 vs. Bunker Hill*
November 6 at Bandys*


Patton (Northwestern)


August 21 vs. Tuscola, L 44-6
August 28 at East Burke, L 48-20
September 4 vs. Draughn
September 11 vs. Wilkes Central
September 18 - Open
September 25 vs. Hickory*
October 2 at South Caldwell* 
October 9 vs. St. Stephens*
October 16 at Fred T. Foard* 
October 23 vs. Watauga*
October 30 at Hibriten* 
November 6 vs. Freedom*


South Caldwell (Northwestern)


August 21 vs. Bandys, W 31-0
August 28 vs. West Caldwell, W 14-0
September 4 at Alexander Central
September 11 - Open
September 18 at Maiden
September 25 at Hibriten*
October 2 vs. Patton* 
October 9 at Hickory* 
October 16 at Freedom*
October 23 vs. St. Stephens*
October 30 at Fred T. Foard*
November 6 vs. Watauga*


St. Stephens (Northwestern)


August 21 at West Iredell, W 32-7
August 28 vs. Bunker Hill, W 42-16
September 4 - Open
September 11 at Maiden
September 18 vs. Bandys
September 25 at Watauga*
October 2 vs. Hibriten*
October 9 vs. Patton* 
October 16 vs. Hickory*
October 23 at South Caldwell*
October 30 vs. Freedom*
November 6 vs. Fred T. Foard*


West Caldwell (Southern District 7)


August 21 at North Wilkes, W 50-14
August 28 at South Caldwell, L 14-0
September 4 vs. Hibriten
September 11 - Open
September 18 vs. Hickory Hawks
September 25 at Newton-Conover*
October 2 vs. Bandys*
October 9 vs. Maiden*
October 16 at West Lincoln*
October 23 at East Lincoln*
October 30 vs. Lincolnton*
November 6 at Bunker Hill*